POSTOJE TAXI W SZCZECINIE
POSTÓJ TAXI JEST DLA TAXI
 
 
 
.
W miastach w UE istnieją opłaty dodatkowe w taksówkach.... Równajmy do UE????

Został zożony obywatelski projekt zmiany taryf w uchwale dotyczącej cen urzędowych za przewozy taksówkami na obszarze Miasta Szczecin i jest planowana dyskusja nad ewentualnym wprowadzeniem tychże zmian. Składam w związku z tym uzupełniający wniosek o wprowadzenie opłat dodatkowych. Mam nadzieję, że oba wnioski te będą rozpatrywane na tym samym posiedzeniu Rady Miasta.

Wniosek nr 1.

Wprowadza się opłatę dodatkową za płatności niegotówkowe - karta, voucherem itd itp. - w wysokości 2 zł. (alternatywnie "Wprowadza się opłatę dodatkową za płatności niegotówkowe (karta, voucherem itd itp) jeżeli opłata za przewóz taxi nie przekracza 15 zł - karta, voucherem itd itp. - w wysokości 2 zł.)

Wniosek nr 2.

Wprowadza się opłatę dodatkową za przewóz bagażu gabarytowego lub innego który wymaga umieszczenia w przestrzeni bagażnika pojazdu taxi w wysokości 2 zł szt ale nie więcej jak maksymalnie 5 zł.

Wniosek nr 3.

Wprowadza się opłatę dodatkową za podstawienie taksówki pod wskazany adres w wysokości 2 zł.

Wniosek nr 4.

Wprowadza się opłatę dodatkową za przejazd do Szczecina z lotniska w Goleniowie w wysokości 9 zł.

Wniosek nr 6.

Wprowadza się opłatę dodatkową za każdego pasażera powyżej czworga, czyli za piatego, szóstego, siódmego i ósmego w wysokości 5 zł od pasażera.

Uzasadnienia.

Powyższe rozwiązania są szeroko stosowane w miastach Unii Europejskiej. Dla przykładu taksówki w Berlinie za płatność bezgotówkową doliczają 1,5 € czyli ponad 7 zł. Za duży bagaż doliczają 1 € za sztukę czyli ponad 4 zł sztuka. Za przejazd z lotniska Schonefeld taryfy niemieckie przewidują dodatkową opłatę w wysokości 0,50 € która refunduje taksówkarzom koszta związane z wjazdem taksówek na postój przy terminalu na lotnisku. Port Lotniczy w Goleniowie nie przewiduje ulg dla taksówek i dlatego wnioskuje o dopłatę w wysokości 9 zł - jest to wysokość najmniejszej opłaty za wjazd na parking przy terminalu na lotnisku w Goleniowie. Natomiast za przewóz 5ciu lub więcej osób taryfa Berlińska przewiduje dopłatę w wysokości 5 € czyli ponad 20 zł - we wniosku jest znacznie mniejsza dopłata, bo tylko 5 zł za osobę i dopiero jak będzie czwórka dodatkowych pasażerów to zbliżymy się do opłaty jak w Berlinie. Powtarzam, że podobne rozwiązania są stosowane w wielu miastach Niemieckich jak i w innych krajach. Dlatego liczę na ich uchwalenie przez Radę Miasta Szczecin.